Jak dbać o głos jesienią

Mimo, iż jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku, to jednak potrafi być zdradliwa. To właśnie w tym okresie poprzez zmiany temperatur, ogrzewanie oraz atak wirusów szczególnie często dochodzi do różnego rodzaju zaziębień oraz infekcji. Jest to czas szczególnie niebezpieczny dla osób pracujących głosem (piosenkarzy, dziennikarzy czy też nauczycieli). Aby być zawsze w pełni gotowym do wykonywania swoich zadań należy zadbać o kilka podstawowych zasad, które mają decydujący wpływ na kondycję głosu.

Zadbaj o śluzówki

Spożywanie dużej ilości napojów kojarzy nam się raczej z upalnym latem i koniecznością częstego nawadniania organizmu. Okazuje się jednak, że również w okresie jesiennym nie można rezygnować ze spożywania dużej ilości napojów. Pozwala to na zadbanie o kondycję śluzówek, które są niezwykle istotne w trosce o swój głos. Gdy tylko za oknem zaczyna się robić nieco chłodniej, niemal automatycznie sięgamy po herbatę. Należy jednak z tym uważać, gdyż herbata (zwłaszcza czarna) wysusza gardło. Znacznie lepiej sprawdzi się w tym przypadku zwykła woda niegazowana z dodatkiem cytryny oraz mięty.

Komfort przebywania wewnątrz pomieszczeń

Okres jesienny to czas, kiedy coraz częściej ogrzewamy swój dom lub mieszkanie. Należy jednak pamiętać, że ogrzewanie wysusza powietrze, dlatego tak istotne jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Bardzo pomocny może być również zakup nawilżacza, którego zadaniem będzie zapewnienie optymalnych parametrów mikroklimatycznych wewnątrz budynku.

Zadbaj o siebie

Z reguły to okres letni jest tym, w którym mamy chęci na aktywność fizyczną oraz różnego rodzaju treningi. Warto jednak pamiętać, że tego typu ćwiczenia są równie (a może i nawet bardziej) potrzebne jesienią. Niech krótkie dni czy zła pogoda nas nie zniechęcają. Okres jesienny to znakomita pora na trening siłowy czy nawet dłuższy spacer. Aktywność fizyczna dostarcza organizmowi dużą dawkę endorfin, a te z kolei powodują, że czujemy się lepiej i zdrowiej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że czynnikami, które w znacznym stopniu wpływają na kondycję głosu jest również odpowiednio długi sen oraz właściwa dieta (szczególnie złożona z ryb oraz warzyw).

Przygotowanie nauczycieli do pracy głosem

Nie ulega wątpliwości, że życie każdego z nas opiera się w głównej mierze na pracy głosem. Za jego pomocą komunikujemy swoje podstawowe potrzeby już od pierwszych lat życia. Istnieją jednak zawody oraz specjalizacje, które w sposób szczególny opierają się na mowie. Jedną z takich profesji jest oczywiście praca nauczyciela. Jak podają statystyki, obecnie w polskich przedszkolach oraz szkołach zatrudnionych jest ponad 500.000 nauczycieli, których głównym narzędziem pracy jest głos. To właśnie za jego pomocą przekazywana jest wiedza uczniom będącym na różnych etapach edukacji. Tym, co może niepokoić jest przede wszystkim fakt, że zaledwie garstka z tych nauczycieli podchodzi do swojej pracy w pełni świadomie i profesjonalnie, a zatem potrafi kontrolować swój głos w taki sposób, by zapobiegać chorobie zawodowej.
Czytaj dalej Przygotowanie nauczycieli do pracy głosem

Powszechności potrzeby pracy z głosem

Bez względu na to, ile mamy lat, a także jaki zawód wykonujemy, praca głosem jest naszą codziennością. Często to właśnie nasza mowa decyduje o tym, jak postrzegą nas inne osoby, dlatego warto nad nią pracować. Wydawać by się mogło, że tego typu zajęcia i ćwiczenia są potrzebne przede wszystkim osobom pracującym w mediach, politykom czy też ludziom zajmującym się wystąpieniami publicznymi. Nie jest to prawdą, ponieważ każdemu z nas zdarza się poznawać zupełnie nowe osoby, rozmawiać z szefem o podwyżce czy też załatwiać formalności w urzędach. To, w jaki sposób będą postrzegać nas inni (a nasz głos ma na to ogromny wpływ) decyduje o tym czy osiągniemy swoje cele, czy jednak okażemy się zbyt mało przekonujący.

Czytaj dalej Powszechności potrzeby pracy z głosem

Światowy Dzień Głosu

16 kwietnia przypada bardzo ważne dla mnie święto:  Światowy Dzień Głosu. Z tej okazji zawsze mówi się o głosie, o pracy nad nim, o tym jak bardzo ważne jest, żeby o niego zadbać.

W tym roku po raz drugi będziemy świętować online. Zebraliśmy się grupą kilkunastu osób, żeby uczcić nasze święto, ale też żeby szerzej pokazać, jak ważna w naszym życiu jest praca nad głosem.

Zapraszam serdecznie! Szczegóły wydarzenia i link do zapisu znajdziecie na stronie https://dajsobieglos.pl/swiatowy-dzien-glosu/

Świętujcie razem ze mną!

 

 

Kalendarz z głosem

W grudniu naszedł mnie nastrój na podsumowania. Rok 2020 był dziwny, trudny, momentami koszmarny. Ale miał też bardzo pozytywne strony. Otworzyłam się na działania online, wiem jak emisji głosu zdalnie, stworzyłam kilka webinarów. W 2020 roku poprowadziłam blisko 80 rozgrzewek głosu online, nagrałam trochę filmów, poznałam nowe programy.

Czytaj dalej Kalendarz z głosem

Co mój głos mówi o mnie?

Mówi się: „jak cię widzą – tak cię piszą”, ale czy to powiedzenie może mieć zastosowanie do ludzkiego głosu? Zdarza się bowiem nieraz, że słyszany głos jest zupełnie nieadekwatny do tego kim jest mówca, czy też bardziej do naszego wyobrażenia na jego temat. W sytuacji gdy potężny mężczyzna mówi cienkim, piskliwym głosem, albo ktoś cicho i monotonnie opowiada o doniosłych sprawach doświadczamy dysonansu – pojawia się myśl „coś tu nie gra” i jak się okazuje, ta myśl jest całkowicie uzasadniona. Mamy podświadomy sygnał, że ta niespójność głosu i osoby może świadczyć o jej nieautentyczności, co w rezultacie może prowadzić do braku zaufania czy szacunku.

Czytaj dalej Co mój głos mówi o mnie?