Chcę mieć niższy głos!

Chcę mieć niższy głos! to zdanie bardzo często słyszę od moich uczniów. Dlaczego tak się dzieje?

Wysokość głosu w mowie ma istotny wpływ na sposób, w jaki jesteśmy postrzegani przez innych. Odpowiednie dostosowanie tonacji do kontekstu i intencji wypowiedzi może znacząco wpłynąć na skuteczność naszej komunikacji oraz nasz odbiór przez otoczenie. Wysoki ton głosu często kojarzony jest z radością, entuzjazmem lub ekscytacją, podczas gdy niski ton może sygnalizować powagę, spokój lub zdystansowanie. Odbiorcy mogą subtelnie interpretować emocje i intencje mówcy na podstawie wysokości jego głosu, co wpływa na ogólne zrozumienie komunikatu.

Niski ton głosu może być kojarzony z większą pewnością siebie i autorytetem, szczególnie w kontekstach zawodowych lub publicznych wystąpień. Osoby o niższym głosie mogą być postrzegane jako bardziej wiarygodne lub kompetentne, co może wpływać na ich wpływ na innych.

W zależności od kontekstu i odbiorców, odpowiedni dobór wysokości głosu może ułatwić przekazywanie różnych rodzajów informacji. W relacjach międzyludzkich wysokość głosu może wpływać na dynamikę komunikacji i relacji. Osoby o bardziej zróżnicowanym tonie głosu mogą być postrzegane jako bardziej ekspresyjne i interesujące w kontaktach interpersonalnych.

W związku z tym wiele osób próbuje na siłę mówić niżej, nadmiernie wysilając przy tym krtań i napinając mięśnie gardła. Tymczasem, żeby osiągnąć niższy głos trzeba poświęcić trochę czasu na ćwiczenie ciała, oddechu, artykulacji.

O tym, jak ćwiczyć głos, żeby był niższy napisałam w ebooku Chcę mieć niższy głos! Zawarłam w nim podstawowe ćwiczenia, które pomogą Ci obniżyć ton głosu.

Jak mnie ocenią słuchacze?

jak mnie ocenią słuchacze?

Często w różnych rozmowach, gdy opowiadam o swojej pracy słyszę słowa: „Ja to zawsze mam wrażenie, że wszyscy mnie oceniają”. I wszystko jedno, czy rozmawiam z wykładowcą akademickim, czy z dziennikarką, czy z trenerem, który przygotowuje się do prowadzenia webinaru.

Ocena towarzyszy nam od wczesnych lat dzieciństwa. Przez całą edukację jesteśmy oceniani, gdy dziecko wraca ze szkoły słyszy pytanie: „jakie oceny dziś dostałeś/aś?”, pod koniec roku jest porównywanie, kto ma jaką średnią ocen.

Tymczasem oceny nie dają informacji o tym, jakim jesteś człowiekiem i co umiesz. System oceniania mówi o tym, jak wiele popełniasz błędów na sprawdzianie, a nie podkreśla, jaka wiedzę zdobywasz.

Po okresie edukacji jesteśmy nauczeni, że każde nasze słowo i działanie zostanie ocenione. Że każda pomyłka, wpadka, zły wygląd (czy jestem 10/10, czy może tylko 7/10?), zostaną zauważone i ocenione. Że cały świat tylko czeka, żeby wystawić Ci ocenę.

Dlaczego o tym piszę w temacie głosu?

Nastawienie na bycie ocenianym bardzo mocno wpływa na to, jak czujesz się występując publicznie. Jak czujesz się w trakcie spotkania biznesowego, rozmowy sprzedażowej, prowadzenia wykładu, czy opowiadania dowcipu. Gdy Ty nastawiasz się na werdykt, Twoje ciało i psychika reaguje napięciem. Pojawia się nie zawsze uświadomiony lęk, sytuacja jest odbierana przez Twój mózg jako zagrażająca. To uruchamia całą masę procesów, które sprawiają, że Twój głos przestaje dobrze funkcjonować. O tych procesach możesz przeczytać w moim wcześniejszym wpisie, który znajdziesz tutaj.

Umów się na krótkie spotkanie na którym porozmawiamy o Twoich wyzwaniach i opowiem Ci w jaki sposób mogę Ci pomóc. Skorzystaj z kalendarza poniżej

Czy da się mówić wolniej?

Znowu usłyszałem/am, że mówię za szybko

Mów wolniej! Nie mogę nadążyć za tobą!

Słyszysz czasem takie słowa? Twoi rozmówcy proszę żebyś mówił/a szybciej, a tymczasem Ty przyspieszasz coraz bardziej.

Chcesz mieć to wystąpienie już za sobą, przekazać wszystkie informacje i odpocząć. Nie panujesz nad tempem mówienia, choć czujesz, że zaczyna Ci się plątać język. W głowie masz natłok myśli, wiesz, że masz jeszcze tyle do powiedzenia a czas Cię goni. Tymczasem Twoi słuchacze sprawiają wrażenie, że nie dociera do nich to, co mówisz. Że nie przyswajają najważniejszych informacji. Proszą też o to żebyś zwolnił/a, bo nie nadążają.

Próbujesz mówić wolniej, ale znowu szybko wpadasz w tempo karabinu maszynowego. Masz taki nawyk, taki temperament. W swoim życiu też nieustająco gdzieś gonisz i próbujesz ogarnąć wszystko naraz. Po prostu taki/a jesteś.

Czy da się mówić wolniej? Czy można wyjść z nawyku pędzenia?

Zatrzymaj się na moment i pomyśl, że możesz mówić wolniej. Z mniejszym wysiłkiem, dając sobie czas na oddech i porządkowanie myśli. Że przekażesz wszystko, w sposób uporządkowany i nikt nie będzie Ci mówił żebyś zwolnił/a.

Ucz się ciszy. Spróbuj zrobić proste ćwiczenie:

Przeczytaj na głos fragment tekstu. Może to być ten wpis z mojego bloga. Tam gdzie jest przecinek zrób pauzę trwającą jedna sekundę, a tam gdzie kropka lub znak zapytania dwie sekundy. Pozwól na to, żeby wybrzmiała cisza. Z czasem możesz wydłużać pauzy, na przykład po przecinku poczekać 2 sekundy, a na końcu zdania 3.

Umów się na krótkie spotkanie na którym porozmawiamy o Twoich wyzwaniach i opowiem Ci w jaki sposób mogę Ci pomóc. Skorzystaj z kalendarza poniżej:

Ty lepiej nie śpiewaj!

Ty lepiej nie śpiewaj!

Są słowa, których nigdy nie powinnaś/nie powinieneś usłyszeć. Słowa, które sprawiają, że przez wiele lat nosisz w sobie blokujące Cię przekonania. Czasami dopiero jako dorosły człowiek odkrywasz, jak wielką krzywdę te słowa Ci zrobiły i jak mocno wpływają na Twoje funkcjonowanie.

Jako dziecko słyszałam, że jestem „zdolna ale leniwa”. No bo zawsze byłam oczytana, miałam bardzo szeroką wiedzę, zdolności do nauk ścisłych i muzyczne.  Ale nie  interesowało mnie to, żeby mieć bardzo dobre oceny, bo wiedza typowo szkolna była dla mnie nudna (no, może poza fizyką). Jestem też bałaganiarą, bo jest wiele ciekawszych zajęć niż sprzątanie. Niestety przekonanie o tym, że jestem leniwa wbiło się w moją głowę na wiele lat. Dopiero gdy byłam dorosła zaczęłam zauważać, jak bardzo mam wypełniony czas. Jak wiele aktywności podejmuję, co świadczy o tym, że na pewno nie jestem leniwa. Powoli zaczęłam się pozbywać z głowy tego przekonania, co nie było łatwe i wymagało ciężkiej pracy nad sobą.

W moim gabinecie spotykam ludzi, którzy usłyszeli: „ty lepiej nie śpiewaj”. Czasem powiedziała to nauczycielka w 2 klasie szkoły podstawowej, czasem rodzic, a może pan w ognisku muzycznym.  Te słowa po latach wychodzą, gdy pracujemy nad głosem, nad wystąpieniami publicznymi, pokonaniem tremy. Okazuje się, że słowa „ty lepiej nie śpiewaj” sprawiają, że młody, wrażliwy człowiek przestaje śpiewać, a potem się publicznie odzywać. Bo skoro nie wolno mu śpiewać, to może lepiej, żeby w ogóle zamilkł. Bo pewnie jego głos jest nieatrakcyjny, słaby, bo inni mają ciekawsze głosy i to niech oni wypowiadają się publicznie.

Jedna z moich uczennic powiedziała, że od momentu, gdy to usłyszała, nigdy nic nie zaśpiewała. Nawet dla przyjemności, pod prysznicem, przy gotowaniu, czy prowadzeniu samochodu.

A tymczasem role jakie podejmujemy jako dorośli sprawiają, że musimy używać głosu. W sposób pewny, przekonujący, z siłą i stanowczością. Jak pogodzić to z przekonaniem, że mój głos nie jest wystarczająco dobry? Że nie mam prawa mówić głośno? Że nie jestem wystarczająco dobra/y?

Dlatego, jeżeli chcesz dobrze poczuć się ze swoim głosem warto zająć się nie tylko emisją głosu. Należy sięgnąć do głowy, do przekonań, przyjrzeć się słowom, które kiedyś zabolały. Uwolnić się od nich, pozwolić sobie na radość z pracy głosem.

Umów się na krótkie spotkanie na którym porozmawiamy o Twoich wyzwaniach i opowiem Ci w jaki sposób mogę Ci pomóc. Skorzystaj z kalendarza poniżej:

Gdy ze stresu zaciska się gardło 

Zaciśnięte gardło, drżący głos, piskliwy dźwięk, czarna dziura w głowie… To tylko kilka z opisów które słyszę w swoim gabinecie od osób, które wspominają trudne, stresowe sytuacje. Czy podczas silnego stresu da się zapanować nad głosem?

W trudnych sytuacjach zawodowych pojawia się cała mieszanka emocji. Najczęściej są to emocje trudne, nieprzyjemne (nie mówię o złych emocjach, ponieważ nawet te najtrudniejsze są nam potrzebne do zdrowego funkcjonowania), które wywołują silne napięcie psychiczne i fizyczne. Stajemy się zestresowani, trudno nam zapanować nad ciałem i myślami.

Przyjrzyjmy się fizjologii stresu. Gdy mózg zauważa stresor intensywnie pobudza się ciało migdałowate, które nadaje danej sytuacji zabarwienie emocjonalne. Zaczynamy odczuwać nieprzyjemne emocje. Jednocześnie intensywnie pracujące ciało migdałowate hamuje pracę hipokampu, który odpowiada za pamięć (ile razy pod wpływem stresu zapomniałeś/łaś o czym masz mówić?). Uruchamia się system hormonów, które zmieniają funkcjonowanie całego ciała. W efekcie podnosi się ciśnienie krwi, przyspiesza tętno, wzrasta ilość cukru we krwi, napinają się mięśnie przygotowując się do walki lub ucieczki, spłyca i przyspiesza oddech.

Takie zmiany w ciele mają wielki wpływ na głos. Napięte mięśnie obręczy barkowej i karku wypychają krtań w górę, zaciskają gardło. Głos staje się  piskliwy, chrypliwy, drżący. Zaciśnięte szczęki utrudniają przepływ powietrza i sprawiają, że mowa staje się mniej wyrazista, a tempo wypowiedzi przyspiesza. Płytki oddech nie pozwala na swobodne mówienie, głos się rwie, jest zapowietrzony, trudno zapanować nad tempem wypowiedzi. Praca przepony jest zaburzona, co sprawia, że głos jest nieadekwatnie silny, przypomina krzyk, albo wręcz przeciwnie, słabnie, a czasem zupełnie zanika.

Zwróć uwagę na to, jak Twoje ciało reaguje na silny stres. Zacznij notować objawy fizyczne i psychiczne jakie zauważasz. Poznasz swoje ciało, nauczysz się coraz szybciej rozpoznawać syndromy stresu.

Gdy jesteś w napięciu rób ćwiczenia oddechowe. Pogłębiona praca przepony pomoże w uruchomieniu nerwu błędnego, dzięki czemu pojawi się w Twoim mózgu więcej acetylocholiny, która da sygnał do wyciszenia się. Ćwiczenia oddechowe, które pomogą Ci w wyciszeniu się  znajdziesz w moim ebooku 15 ćwiczeń dla oddechu.

Przeskanuj swoje ciało, znajdź miejsca, w których czujesz nadmierne napięcie. Zrób kilka ćwiczeń, które pomogą Ci rozluźnić obręcz barkową, kark, rozciągnąć mięśnie, które wspierają oddech. Sięgnij po ebook 15 ćwiczeń dla ciała, pomoże ci on w  zaplanowaniu ćwiczeń.

Pośpiewaj! Śpiew rozluźnia, uaktywnia całe ciało, pozwala uwolnić emocje, pogłębić oddech. Jest tez świetnym ćwiczeniem emisji głosu, pomaga sprawić, że Twój głos staje się silny i bardziej przekonujący.

A gdy czujesz, że życie staje się coraz trudniejsze, tracisz sens istnienia, masz niski nastrój, pojawiają się lęki, rozregulowuje się sen i apetyt, to znaczy, że czas skonsultować się z lekarzem lub psychologiem. Pamiętaj, psychiatra jest takim samym lekarzem jak każdy inny, a psycholog może pomóc Ci w zmianie myślenia i patrzenia na życie i siebie. 

 

30 dni dla głosu

Ile można zmienić w miesiąc?

Można trochę schudnąć, można nauczyc się podstaw nowego sportu, można zrobić solidny remont w mieszkaniu… Trzydzieści dni to dużo i niewiele jednocześnie. Nie osiągniesz w tym czasie mistrzostwa zaczynając od zera, ale jesteś w stanie dokonać wielkiej zmiany i kilku dużych kroków naprzód.

A co można osiągnąć pracując przez 30 dni nad głosem? Naprawdę dużo. 

Wdrażając codziennie nowe ćwiczenia na głos, ćwicząc dykcję, robiąc ćwiczenia na oddech sprawisz, że po 30 dniach odczujesz zdecydowaną zmianę w Twoim głosie.  W miesiąc możesz wzmocnić mięśnie oddechowe, przez co będziesz mówić głośniej i pewniej, możesz nauczyć się relaksacji i panowania nad stresem, który słychać w Twoim głosie. W miesiąc nie zostaniesz lektorem, ale na pewno poprawisz zdrowie głosu, wystąpienia publiczne będą dla Ciebie łatwiejsze, unikniesz przeciążenia krtani.

Podejmij wyzwanie 30 dni dla głosu!

Zdobądź ebooka 30 dni dla głosu! i naucz się podstaw emisji głosu. Zrób ćwiczenia, które pomogą Ci poznać swój głos, pogłębić oddech i poprawić brzmienie. 

Ebook 30 dni dla głosu! to kompletny trening emisji głosu. Znajdziesz w nim ćwiczenia, pytania do refleksji, mnóstwo wiedzy i ciekawostek.

 

Zajrzyj do wnętrza ebooka:

Propozycje ćwiczeń oddechu po infekcji koronawirusem

Jak wykazały badania, koronawirus atakuje w głównej mierze płuca, a co za tym idzie, może mieć znaczący wpływ na obniżenie sprawności oddechu podczas wykonywania nawet codziennych czynności. Objawem tego jest szybkie męczenie się podczas wchodzenia po schodach, przemawiania czy też śpiewania. Co ciekawe, skutki infekcji mogą być odczuwalne jeszcze przez jakiś czas po przebyciu choroby. Między innymi dlatego warto zastosować w swoim codziennym rytmie dnia różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe, które pomogą w nico szybszym uporaniu się ze wszelkimi dolegliwościami.

Ćwiczenia oddechowe – kiedy wykonywać?

Każda pora dnia jest odpowiednia do wykonania kilku ćwiczeń oddechowych. Mogą być one prowadzone podczas porannego prysznica, w czasie przyrządzania śniadania czy nawet jeszcze leżąc w łóżku. Najważniejsze, aby jak najczęściej angażować aparat mowy do stopniowego wysiłku.

Przykłady ćwiczeń oddechowych

Bardzo istotne jest, aby podczas ćwiczeń oddechowych w jak największym stopniu wykorzystywać przeponę. To właśnie ona sprawia, że nasz głos się nie męczy, a tym samym jesteśmy w stanie przemawiać nawet przez kilka godzin w ciągu dnia. Ćwiczenia te mogą być przydatne dla zawodów, takich jak lektor, nauczyciel czy też aktor.

Aby w odpowiedni sposób wykonać pierwsze proponowane ćwiczenie musimy zaopatrzyć się w kubeczek mniej więcej w połowie napełniony wodą oraz w słomkę. Ważne, aby była to możliwie najszersza słomka, jaką uda nam się zdobyć. Naszym zadaniem jest miarowe dmuchanie przez słomkę w taki sposób, aby woda w kubeczku zaczęła charakterystycznie bulgotać. W tym przypadku siła dmuchania powinna być kontrolowana w taki sposób, aby cała zawartość kubka w nim pozostała, nie powinna się ona rozlewać. Istotne jest również, by dokładnie zacisnąć wargi na słomce oraz by rozluźnić policzki. W czasie dmuchania powinny one się swobodnie poruszać. To konkretne ćwiczenie działa bardzo rozluźniająco na krtań. O tym, jak je prawidłowo wykonać mówię w tym filmie.

Innym bardzo dobrym ćwiczeniem oddechowym jest liczenie wron. Można je wykonywać dosłownie w każdych warunkach. Aby przeprowadzić je w sposób odpowiedni musimy wziąć głęboki wdech, a następnie… mówiąc krótko liczyć wrony. Powtarzamy zatem na jednym wdechu “jedna wrona bez ogona, druga wrona bez ogona, trzecia wrona bez ogona…”. Na początku możemy doliczyć do zaledwie kilku, jednak z biegiem czasu można doliczyć nawet do około 20, co będzie bardzo dobrym rezultatem.

Jak dopasować kurs do osoby

Myślę, że już przekonałam Cię, że szkolenie z zakresu emisji głosu jest doskonałym i inspirującym prezentem dla bliskiej Ci osoby (pisałam o tym TUTAJ). Zatem pojawia się pytanie, który produkt wybrać? Co będzie lepsze kurs online czy indywidualne konsultacje?
A może szkolenie emisji głosu ze spotkaniami z trenerem głosu w pakiecie?

Przygotowałam dla Ciebie ściągawkę, dzięki której idealnie dopasujesz prezent dla bliskiej Ci osoby.

KURS EMISJI GŁOSU ONLINE zalety:

  • możliwość pracy w domowym zaciszu
  • dostosowanie godzin nauki do własnego planu dnia i indywidualnego tempa nauki
  • możliwość wielokrotnego powtarzania i utrwalania wybranych partii materiału
  • możliwość poznania tematu od podstaw, namierzenia tych obszarów, z którymi można pracować samodzielnie, jak i tych wymagających pomocy

DLA KOGO?:

  • dla osób początkujących, nie mających wiedzy z zakresu emisji głosu
  • dla osób, które potrzebują usystematyzować swoją wiedzę, wyrobić lub ugruntować nawyki higieny głosu
  • dla osób mających czas na pracowanie w swoim rytmie (chodzi o sytuację, w której nie mamy jakiegoś palącego problemu głosowego do szybkiego rozwiązania)
  • dla osób systematycznych, nawykłych do samodzielnej nauki, które nie potrzebują zewnętrznych zachęt, wyznaczonych terminów i lubią naukę online z materiałów filmowych

INDYWIDUALNE KONSULTACJE zalety:

  • możliwość pracy na żywo z trenerem głosu, który może zdiagnozować indywidualne problemy głosowe konkretnej osoby
  • możliwość dobrania indywidualnych metod i ćwiczeń
  • możliwość omówienie zagadnień nie zawartych w programie kursu
  • możliwość indywidualnego wsparcia psychologicznego
  • możliwość monitorowania postępów, bieżącego korygowania błędów
  • możliwość motywowania przez trenera głosu, a także wyznaczony rytm spotkań
  • możliwość intensyfikacji pracy w celu szybkiego rozwiązania palącego problemu głosowego

DLA KOGO?

  • dla osób mających pewną wiedzę, które chcą zająć się konkretnymi obszarami związanymi ze swoim głosem
  • dla osób wymagających indywidualnej diagnozy
  • dla osób z z naglącym problemem lub w kryzysie głosowym
  • dla osób ceniących kontakt na żywo
  • dla osób potrzebujących zewnętrznej motywacji oraz bieżącej informacji zwrotnej

W sklepie znajdziesz:

Kurs emisji głosu online w wersji podstawowej składający się z nagranych lekcji

 Konsultację indywidualną

Skoro już wiesz, czego szukasz, nie zwlekaj i daj swoim bliskim głos!

Daj bliskim głos w prezencie

Grudzień za pasem, nadszedł czas poszukiwania prezentów na święta. Zadajesz sobie pytania o ciekawy i inspirujący prezent. Co wybrać? Wyobraź sobie, że możesz podarować bliskiej Ci osobie zdrowie, samoakceptację, pewność siebie, relaks i moc osiągania tego, czego chce. Jak to zrobić? Kupując Voucher na lekcje emisji głosu.

Jakie korzyści dają lekcje emisji głosu?

Kurs emisji głosu umożliwi Twoim bliskim:

  • zdobycie wiedza na temat higieny głosu, co zwiększy komfort mówienia i poprawi ich zdrowie

  • kontrolowanie barwy, tonu oraz intensywności głosu, co da ładniejsze i pewniejsze jego brzmienie

  • pokochanie swojego głosu, co zwiększy samoakceptację i pewność siebie

  • poprawę skuteczności w osiąganiu zamierzonych celów, ponieważ dobrze ustawiony głos poprawia postrzeganie nas przez innych

  • redukcja stresu poprzez opanowanie technik oddechowych, które są podstawą dobrej emisji głosu

Komu potrzebna jest nauka emisji głosu?

Przede wszystkim:

  • osobom, których praca wiąże się z mówieniem ( nauczycielom, wykładowcom, radiowcom itp.)

  • ludziom wstępującym publicznie (politykom, duchownym, trenerom, przedstawicielom firm itp.)

a także każdej osobie, która chce żeby jej głos został usłyszany i wysłuchany, ponieważ, praca głosem jest naszą codziennością. Każdy z nas prowadzi trudne rozmowy z bliskimi, omawia kwestię wynagrodzenia z przełożonym lub musi zabrać głos na szkolnej wywiadówce. Silny głos dla każdego z nas może być jak tarcza.

Nie wiesz jak dopasować prezent do osoby? Przeczytaj o tym TUTAJ.

Nauka emisji głosu on-line czy może być coś lepszego?

Możesz pracować nad emisją głosu o dowolnej porze, we własnym tempie, bez wychodzenia z domu.

Więc jeśli szukasz niebanalnego prezentu dla bliskiej Ci osoby i chcesz ofiarować jej nowe doświadczenie, wiedzę i dobrą zabawę, to właśnie znalazłeś.

Sprawdź!

Jak dbać o głos jesienią

Mimo, iż jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku, to jednak potrafi być zdradliwa. To właśnie w tym okresie poprzez zmiany temperatur, ogrzewanie oraz atak wirusów szczególnie często dochodzi do różnego rodzaju zaziębień oraz infekcji. Jest to czas szczególnie niebezpieczny dla osób pracujących głosem (piosenkarzy, dziennikarzy czy też nauczycieli). Aby być zawsze w pełni gotowym do wykonywania swoich zadań należy zadbać o kilka podstawowych zasad, które mają decydujący wpływ na kondycję głosu.

Zadbaj o śluzówki

Spożywanie dużej ilości napojów kojarzy nam się raczej z upalnym latem i koniecznością częstego nawadniania organizmu. Okazuje się jednak, że również w okresie jesiennym nie można rezygnować ze spożywania dużej ilości napojów. Pozwala to na zadbanie o kondycję śluzówek, które są niezwykle istotne w trosce o swój głos. Gdy tylko za oknem zaczyna się robić nieco chłodniej, niemal automatycznie sięgamy po herbatę. Należy jednak z tym uważać, gdyż herbata (zwłaszcza czarna) wysusza gardło. Znacznie lepiej sprawdzi się w tym przypadku zwykła woda niegazowana z dodatkiem cytryny oraz mięty.

Komfort przebywania wewnątrz pomieszczeń

Okres jesienny to czas, kiedy coraz częściej ogrzewamy swój dom lub mieszkanie. Należy jednak pamiętać, że ogrzewanie wysusza powietrze, dlatego tak istotne jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Bardzo pomocny może być również zakup nawilżacza, którego zadaniem będzie zapewnienie optymalnych parametrów mikroklimatycznych wewnątrz budynku.

Zadbaj o siebie

Z reguły to okres letni jest tym, w którym mamy chęci na aktywność fizyczną oraz różnego rodzaju treningi. Warto jednak pamiętać, że tego typu ćwiczenia są równie (a może i nawet bardziej) potrzebne jesienią. Niech krótkie dni czy zła pogoda nas nie zniechęcają. Okres jesienny to znakomita pora na trening siłowy czy nawet dłuższy spacer. Aktywność fizyczna dostarcza organizmowi dużą dawkę endorfin, a te z kolei powodują, że czujemy się lepiej i zdrowiej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że czynnikami, które w znacznym stopniu wpływają na kondycję głosu jest również odpowiednio długi sen oraz właściwa dieta (szczególnie złożona z ryb oraz warzyw).

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Cookies settings
Akceptuję
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
Polityka prywatności i plików cookies Dzień dobry! Jeżeli to czytasz, to zapewne jesteś zainteresowany/zainteresowana tym jak przetwarzam Twoje dane osobowe i jak wykorzystuję pliki cookies w związku z odwiedzaniem strony www.dajsobieglos.pl Administratorem Twoich danych jest firma MEZON Szkolenia i Doradztwo Katarzyna Kazańska, 20-334 Lublin, Droga Męczenników Majdanka 34/43, NIP 9462345778 Cele przetwarzania danych osobowych wskazane są odrębnie w stosunku do każdego celu przetwarzania danych.

Uprawnienia

RODO przyznaje Ci następujące potencjalne uprawnienia związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
    • prawo dostępu do danych osobowych,
    • prawo do sprostowania danych osobowych,
    • prawo do usunięcia danych osobowych,
    • prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
    • prawo do wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
    • prawo do przenoszenia danych,
    • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego,
    • prawo do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych, jeżeli takową zgodę wyraziłeś.
Zasady związane z realizacją wskazanych uprawnień zostały opisane szczegółowo w art. 16 – 21 RODO. Zachęcam do zapoznania się z tymi przepisami. Możesz również zwrócić się do mnie z żądaniem udostępnienia Ci informacji o tym, jakie dane na Twój temat posiadam oraz w jakich celach je przetwarzam. Wystarczy, że skontaktujesz się ze mną pod adresem kontakt@katarzynakazanska.pl.

Bezpieczeństwo

Gwarantuję Ci poufność wszelkich przekazanych mi danych osobowych. Dane osobowe są gromadzone z należytą starannością i odpowiednio chronione przed dostępem do nich przez osoby do tego nieupoważnione. Twoje dane nie są nikomu udostępniane.

Kontakt

Kontaktując się ze mną za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz przesyłając informacje poprzez formularz kontaktowy, w sposób naturalny przekazujesz mi swój adres e-mail jako adres nadawcy wiadomości. Ponadto, w treści wiadomości możesz zawrzeć również inne dane osobowe. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by nawiązać kontakt. Treść korespondencji może podlegać archiwizacji i nie jestem w stanie jednoznacznie określić, kiedy zostanie usunięta. Masz prawo do domagania się przedstawienia historii korespondencji, jaką ze mną prowadziłeś (jeżeli podlegała archiwizacji), jak również domagać się jej usunięcia, chyba że jej archiwizacja jest uzasadniona z uwagi na mój nadrzędny interes, np. obrona przed potencjalnymi roszczeniami z Twojej strony.

Informacje handlowe

Informacje handlowe związane z prowadzoną przeze mnie działalnością (informacje o nowościach, promocjach i aktualnościach) mogą być przesyłane wyłącznie zgodnie z wyrażoną przez Ciebie wolą w celu realizacji umowy o świadczenie usługi Newsletter.

Ciasteczka i inne technologie śledzące

Moja strona używa plików cookies do mierzenia statystyk, czyli gromadzenia anonimowych danych nt.  odwiedzin poszczególnych podstron. Korzysta w tym zakresie z mechanizmów Google Analytics. Jeśli nie chcesz, by przeglądarka zapisywała pliki cookies, zmień jej ustawienia. Korzystanie ze strony bez zmiany tych ustawień oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Szczegółowe informacje na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące usługi Google Analytics znajdziesz tutaj Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte.

Osadzone treści z innych witryn

Moja strona, podobnie jak większość współczesnych stron internetowych, wykorzystuje funkcje udostępniane przez serwisy zewnętrzne, takie jak Facebook, YouTube, Wistia Odtwarzanie widocznych w serwisie osadzonych (embedowanych) z YouTube, Wistia filmów wideo łączy się z akceptacją plików cookies YouTube i Wistia. Korzystanie z widgetu pozwalającego na udostępnianie treści w serwisach społecznościowych, łączy się z akceptacją plików cookies Facebooka i innych serwisów społecznościowych. Cookies podmiotów trzecich wykorzystywane są również w ramach remarketingu oraz w ramach działań statystycznych.

Sklep

W trakcie dokonywania zakupów w mojej stronie Twoje dane są przetwarzane w celu realizacji Umowy Sprzedaży. Dane te mogą być przekazywane w zależności od sposobu dokonania płatności następującym podmiotom: Przelewy24 – PayPro S.A. ul. Kanclerska 15, 60-327 Poznań lub Paypal. W przypadku, gdy zakupisz produkt fizyczny z dostawą przesyłką pocztową lub kurierską Twoje dane osobowe zostaną przekazane wybranemu przewoźnikowi lub pośrednikowi realizującemu przesyłki. Czas przechowywania danych osobowych związanych z korzystaniem ze sklepu: do 6 miesięcy po dezaktywacji konta, do 24 miesięcy w przypadku zrealizowanych zamówień.

Komentarze

Kiedy odwiedzający witrynę zostawia komentarz, zbieramy dane widoczne w formularzu komentowania, jak i adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie twojego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia czy jej używasz. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: https://automattic.com/privacy/. Po zatwierdzeniu komentarza twój obrazek profilowy jest widoczny publicznie w kontekście twojego komentarza.

Marketing

Wykorzystuję cookies w celu prowadzenia działań remarketingowych polegających na prezentowaniu Ci reklam zachęcających do powrotu do serwisu lub skorzystania z jakiś promocji, zniżek etc. Wykorzystuję również Pixel Facebooka, by móc kierować do Ciebie reklamy w serwisie Facebook.

Informacje końcowe

W związku z ciągłym rozwojem mojej firmy i postępem techniki zasady określone w niniejszym dokumencie mogą ulec zmianie. O zmianie tych zasad zostaniesz poinformowany poprzez zamieszczenie nowej treści niniejszego dokumentu na stronie internetowej www.dajsobieglos.pl
Save settings
Cookies settings