Jak dbać o głos jesienią

Mimo, iż jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku, to jednak potrafi być zdradliwa. To właśnie w tym okresie poprzez zmiany temperatur, ogrzewanie oraz atak wirusów szczególnie często dochodzi do różnego rodzaju zaziębień oraz infekcji. Jest to czas szczególnie niebezpieczny dla osób pracujących głosem (piosenkarzy, dziennikarzy czy też nauczycieli). Aby być zawsze w pełni gotowym do wykonywania swoich zadań należy zadbać o kilka podstawowych zasad, które mają decydujący wpływ na kondycję głosu.

Zadbaj o śluzówki

Spożywanie dużej ilości napojów kojarzy nam się raczej z upalnym latem i koniecznością częstego nawadniania organizmu. Okazuje się jednak, że również w okresie jesiennym nie można rezygnować ze spożywania dużej ilości napojów. Pozwala to na zadbanie o kondycję śluzówek, które są niezwykle istotne w trosce o swój głos. Gdy tylko za oknem zaczyna się robić nieco chłodniej, niemal automatycznie sięgamy po herbatę. Należy jednak z tym uważać, gdyż herbata (zwłaszcza czarna) wysusza gardło. Znacznie lepiej sprawdzi się w tym przypadku zwykła woda niegazowana z dodatkiem cytryny oraz mięty.

Komfort przebywania wewnątrz pomieszczeń

Okres jesienny to czas, kiedy coraz częściej ogrzewamy swój dom lub mieszkanie. Należy jednak pamiętać, że ogrzewanie wysusza powietrze, dlatego tak istotne jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Bardzo pomocny może być również zakup nawilżacza, którego zadaniem będzie zapewnienie optymalnych parametrów mikroklimatycznych wewnątrz budynku.

Zadbaj o siebie

Z reguły to okres letni jest tym, w którym mamy chęci na aktywność fizyczną oraz różnego rodzaju treningi. Warto jednak pamiętać, że tego typu ćwiczenia są równie (a może i nawet bardziej) potrzebne jesienią. Niech krótkie dni czy zła pogoda nas nie zniechęcają. Okres jesienny to znakomita pora na trening siłowy czy nawet dłuższy spacer. Aktywność fizyczna dostarcza organizmowi dużą dawkę endorfin, a te z kolei powodują, że czujemy się lepiej i zdrowiej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że czynnikami, które w znacznym stopniu wpływają na kondycję głosu jest również odpowiednio długi sen oraz właściwa dieta (szczególnie złożona z ryb oraz warzyw).